niedziela, 24 maja 2015

Patchwork z kwadratów - wskazówki dla początkujących cz. 2.

W odcinku drugim zajmę się szykowaniem tzw. kanapki - czyli przygotowaniem patchworka do pikowania. Pierwsze co robię, to odkurzam podłogę :-) i odsuwam meble, jeśli będę spinać większą narzutę lub robię miejsce na stole dla mniejszej kołderki.
  

1. Potrzebne narzędzia
Jeśli chodzi o narzędzia, to do spinania kanapki dla mnie niezbędna jest szeroka, mocna taśma malarska oraz duża ilość agrafek - używam zwykłych stalowych o długości 28 mm, ważne żeby były dobrej jakjości, ostre i bez "zadziorów" zahaczających o materiał. Możecie też zainwestować w specjalne, wygięte agrafki do quiltów. Ważna porada praktyczna - jeśli planujecie wystrzałowy manicure, lepiej go zrobić po spięciu kanapki, a nie przedtem, ponieważ w starciu z agrafkami paznokcie, przynajmniej moje, często ulegają uszkodzeniu ;-)2. Przygotowanie spodu
Spód patchworka powinien być o kilka cm większy z każdej strony od gotowego wierzchu. Tkaninę prasuję starannie i kładę prawą stroną do dołu na stole lub podłodze. Następnie taśmą malarską, dość mocno naciągając materiał, przyklejam go do podłoża. Dlaczego to ważne? Jeśli spodnia warstwa będzie za luźna, przy pikowaniu powstaną nieładne zmarszczki. 3. Ocieplina/wypełnienie
Na naciągniętym spodzie rozkładam i wygładzam kawałek ociepliny o wymiarach kilka cm większych niż wierzch - podczas pikowania, ocieplina nieco się "kurczy". To, jaką ocieplinę stosuję, zależy od danego projektu - do dziecięcych kołderek, gdy zależy mi, aby gotowy produkt był lekki i przewiewny, używam ociepliny bawełnianej, do narzut na łóżka - poliestrowej silikonowej owaty (na zdjęciu). Istnieje wiele rodzajów wypełnień, oprócz tych specjalnie przeznaczonych do patchworku, można także używać flaneli, polaru. Każde wypełnienie ma swoje wady i zalety, różnią się grubością, wytrzymałością na częste pranie, tych poliestrowych nie powinno się prasować, inaczej się także zachowują przy zastosowaniu gęstego pikowania z wolnej ręki.
4. Przygotowanie wierzchu.
Wierzch patchworka powinien być idealnie wyprasowany. Wszystkie szwy wygładzamy żelazkiem, aby były płaskie. Jak widać na zdjęciu, przy zszywaniu 2 rzędów pomyliłam kierunek zaprasowania szwów - w takim przypadku trzeba wyżej zagiąć szew w odpowiednim kierunku i zaprasować na płasko. Jeszcze raz oglądam powierzchnię patchworka, usuwam wystające nitki, ręką sprawdzam, czy wszystkie połączenia rogów sa płaskie i na koniec rozkładam wierzch kołderki na przygotowanej ocieplinie.


5. Spinanie
Teraz etap - wyzwanie dla naszych kolan i kręgosłupów, zwłaszcza przy dużych gabarytach :-)  Spinanie zaczynam od środka, wygładzając dłońmi wierzch patchworka na boki i kolejno spinam każdy kwadrat po środku agrafką przez 3 warstwy (wierzch, ocieplina, spód), poruszając się po spirali. Chodzi o to, aby ewentualny nadmiar tkaniny z wierzchu "rozprowadzić" na boki", i żeby warstwy przylegały do siebie bez zmarszczek. Agrafki umieszczam co kilkanaście centymetrów.


6. Gotowa "kanapka"
Tak przygotowaną kanapkę odklejam od podłogi i odcinam ewentualny nadmiar spodu i ociepliny - pamiętając o zostawieniu 2-3 cm zapasu z każdego boku na pikowanie.

W kolejnym odcinku podzielę się moimi wskazówkami dotyczącymi pikowania kołderki po prostych liniach. A już teraz możecie zajrzeć do tutoriala o lamówce - przecież gotową kołderkę trzeba będzie ładnie wykończyć lamówką!

Odcinek pierwszy - Patchwork z kwadratów - wskazówki dla początkujących cz. 1.

2 komentarze:

  1. Po lekturze dzisiejszych wskazówek obiecuję, że następnym razem bardziej się przyłożę do składania warstw...;) Przyznam się, że trochę się na swoje zwykłe agrafki obraziłam, z powodu grubości drutu - w przypadku tkanin o ścisłym splocie (jak choćby tutejsza przepiękna łączka AGF) zostawiają nieprzyjemnie duże dziurki. Zbyt małe agrafki (a te zazwyczaj są z cienkiego drucika) nie zepną z kolei kanapki...I takie to są dylematy. Nie miałam za to do czynienia ze specjalnymi agrafkami do patchworku - ciekawe czy byłabym nimi tak samo oczarowania jak stopką z górnym transportem...

    OdpowiedzUsuń
  2. A jak to zrobić jeśli nie chcę lamówki? Chciałabym, żeby tkanina wierzchnia była tylko połączona ze spodem, przepikowana ale bez stosowania lamówki.

    OdpowiedzUsuń