piątek, 2 grudnia 2016

Łapacze snów - co i jak?

Łapacz snów (ang. dream catcher), niegdyś amulet Indian Ameryki Północnej, dziś stał się ozdobą pokoików dziecięcych. Łapacze snów były wyplatane z gałązek, ścięgien i piór przez babcie i dziadków, a następnie zawieszane nad posłaniem noworodka. Wierzono, że spokojne, dobre sny spływają do dziecka po piórkach, natomiast te złe, dręczące koszmary zatrzymują się na uplecionej sieci. Wiecej informacji o tradycyjnych łapaczach snów można znaleźć tutaj: http://www.dream-catchers.org/.

źródło: Cactus&Ananas by Marie

Współczesne łapacze mogą być wyplatane na drewnianych lub metalowych kółkach (znajdziecie je w naszym sklepie - kółka, obręcze do łapaczy snów). Można zrobić je z serwetek szydełkowych, lub upleść ze sznurka, włóczki czy pasków tkanin. Do ozdabiania przydadzą się wszelkie koronki, wstążeczki, piórka, pompony, ładne guziki i koraliki.

źródło: june & january

Poniżej fotorelacja z mojego pierwszego podejścia do zrobienia łapacza snów.


 
Potrzebne jest kółko, włóczka, szydełko i szydełkowa serwetka o średnicy nieco mniejszej od kółka. Ja dałam drugie życie serwetce kupionej za grosze w second handzie.Serwetkę przyczepiamy włóczką za pomocą szydełka (robiłam to tak - środek "falbanki" na serwetce, dwa oczka, oczko zaczepione o drut, 2 oczka, środek "falbanki".) Ilość oczek musicie dopasować do różnicy obwodów kółka i serwetki, serwetka powinna byc dość mocno nciągnięta.


Teraz ozdabianie. Na pewno macie pudło, w którym magazynujecie, ku przerażeniu domowników, koraliki, guziki, wstążeczki i inne cuda. Ucieszą się - wreszcie się to przyda! Wstążeczki, koronki i paski tkaniny zaczepiamy o drut. Dodatkowo przyszywamy lub przyklejamy (przyda się klej do tkanin Pronty) koraliki, guziki i inne ozdoby.

 A tak prezentuje sie gotowy łapacz snów (niestety w mroku grudniowego, wczesnego popołudnia).5 komentarzy: