poniedziałek, 13 maja 2013

Jak zrobić patchworkowe bloki Snowball (1)

Tydzień temu obiecałam, że pokażę, jak wykonać bloki Snowball - takie jak w mojej śnieżnej kołderce. Bloki te szyje się bardzo prosto, a są wyjatkowo efektowne, szczególnie jeśli zależy nam na uwypukleniu wzoru na tkaninie, który dzięki dość dużym rozmiarom centralnego kwadratu nie jest "poszatkowany". Najpierw trochę matematyki: na każdy blok potrzebujemy 1 duży kwadrat (np. o boku 6 lub 8 cali) i 4 małe kwadraty (odpowiednio 2,5 lub 3 cale). 1 cal to 2,54 cm. Gotowy blok będzie miał wymiary odpowiednio ok. 15,2 cm i 20,3 cm. Planując wielkość patchworka trzeba uwzględnić to, ile materiału zabiorą szwy - ja używam stopki krawędziowej 1/4 cala, czyli każdy szew ma szerokość ok. 6 mm.A więc w zszytym, gotowym patchworku bloki te będą miały odpowiednio ok. 14 cm i ok. 19 cm.

Wzór na przeliczenie proporcji elementów tego bloku znalazłam tutaj - trzeba długość boku docelowego podzielić na 3 i dodać pół cala.

W przypadku bloków prezentowanych na zdjęciach, posłużą one do uszycia kołderki niemowlęcej o wymiarach ok. 70 x 80 cm, więc zrobię 5 rzędów po 6 kwadratów o szerokosci 6 cali. Wycięłam 30 dużych kwadratów z tkanin Vintage Baby i 120 małych kwadratów z pasującej odcieniem kremowej gładkiej tkaniny. 


Małe kwadraty równiutko przypinam do każdego rogu dużego kwadratu, a następnie spieralnym ołówkiem krawieckim rysuję linię wyznaczającą przekątną każdego małego kwadratu.


Przy użyciu zwykłej stopki i dość gęstego ściegu przeszywam każdy kwadrat z 4 stron po narysowanych liniach.


Następnie przykładając linijkę ok. 7 mm od szwu odcinam "górny" trójkąt. Tutaj bardzo przydaje się zielona linijka Clover, która ma narysowane linie pomocnicze i łatwo jest odmierzyć równą odległość od szwu. Można również używać jej do cięcia nożem krążkowym.


Pora na żelazko - odginam każdy trójkącik na zewnątrz i przyprasowuję. Staram się przyciskać żelazko miejsce przy miejscu, a nie przesuwać, aby nie rozciągnąć tkaniny i nie zdeformować bloku.


 Praca jest dość monotonna, ale oczy cieszy rosnący stosik gotowych kwadratów.


Rozkładam kwadraty, rozplanowując układ wzorów i kolorów na patchworku. Użyłam 5 różnych tkanin i układam bloki po przekątnej.


Kolejny odcinek za tydzień - pokażę, jak łączyć kwadraty w rzędy, a rzędy w kompletny wierzch patchworku.

Uwaga! W ramach przygotowań do Dnia Dziecka tkaniny z kolekcji Vintage Baby maja promocyjną cenę - zapraszamy do Ładnych tkanin! Promocja trwa do 19 maja.


3 komentarze:

 1. To się nazywa snowball?? :D

  ja córce w taki wzór zrobiłam całą narzutę :) a w zasadzie panel sam, bo czeka jeszcze na przepikowanie i obszycie lamówką :)

  swoją droga narzuta prawie w całości z Waszych tkanin :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny tutorial! Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny kursik ! Dziękuję bardzo

  OdpowiedzUsuń