niedziela, 16 grudnia 2012

Przygotowania do Świąt

Zaskoczę Was – dzisiaj (prawie w ogóle) nie będzie o tkaninach. Wśród różnych spraw minionego tygodnia najważniejsza to przygotowania do Świąt i kwestia prezentów. Co roku obiecuję sobie, że tym razem nie będę robić nic na ostatnią chwilę, kilka podarunków kupuję już w październiku, leżą w specjalnej szufladzie, do momentu, gdy  w połowie grudnia okazuje się, że i tak, aby kupić trafiony prezent, trzeba zacząć od OSOBY, a nie od przedmiotu, i większość z nich musi poczekać na inną okazję. Jedynym moim krokiem w kierunku bycia bardziej zorganizowaną jest nieco sfatygowany już notesik, w którym od lat spisuję listy prezentów oraz inne, nieodmiennie zaczynające się od: „To do…”, „Kupić”, „Do załatwienia”. Pocieszające jest to, że większość  punktów na listach jest odhaczona, przynajmniej w minionych latach. Te sprawy, które zostały, widocznie wcale nie były takie ważne.Na pewno wiele z Was nie ma jeszcze prezentów da wszystkich bliskich…może pomyślicie o czymś choć luźno związanym z szyciem? Oczywiście mogą to być tkaniny z mojego pięknego sklepu (na życzenie mogę przygotować zestaw dla rękodzielniczek). Jest także kilka innych rzeczy, które mogę Wam podpowiedzieć:Saga Sigrun Elżbiety Cherezińskiej (wyd. Zysk i S-ka 2009)
Najpierw moją uwagę zwróciła wyszywana okładka, a potem, mimo, że czytałam ją na urlopie w kreteńskim upale, zatopiłam się w północnym świecie Sigrun, córki Apalvaldra, bez reszty. Wątek szycia, uczuć, wspomnień i zaklęć wkładanych w każdy ścieg jest tutaj bardzo ważny, ale oczywiście chodzi też o metaforę przedziwnych splotów nici życia, wątków i przeznaczenia. W tej książce odnajdują się bardzo różne kobiety i polecam ją gorąco, także kolejne części sagi „Północna Droga”.

tapestry design by Otavio for Missoni

Prenumerata Elle Decoration. W czasach, gdy „prawdziwą” korespondencję prowadzimy przede wszystkim za pośrednictwem maila, bardzo miło jest znaleźć w skrzynce coś innego niż rachunki. Uwielbiam sama dostawać prenumeraty, i dawać je w prezencie. Polska edycja Elle Deco jest niezłym czasopismem o współczesnym designie i wnętrzach (mnóstwo wiedzy i inspiracji o tekstyliach) – ja szczególnie cenię artykuły poświęcone poszczególnym projektantom, a prenumerata jest bardzo atrakcyjna cenowo.


Ukochane miejsca
Ukochane miejsca, Ikea – Album pokazujący dziewięć skandynawskich domów. Lekko niedbałe, jakby niedokończone wnętrza (ah, te szpary w podłodze z desek i odrapane drzwi), urządzone w myśl zasady: coś nowego, coś starego, coś z Ikea, dużo bieli i kolorowe plamy. Bardzo ważne są tekstylia! Dobre inspiracje dla zmęczonych wnętrzami wykończonymi na tip-top, szukających swojej drogi, ale jeszcze niepewnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz